Марко Трајковиќ (5 ноември 1991, Куманово) – македонски глумец.

Марко Трајковиќ
Роден Марко Трајковиќ
5 ноември 1991
Куманово Македонија
Националност Македонец
Занимање глумец

Кариера уреди

 
Марко Трајковиќ во претставата „Ковачи“

Трајковиќ својата глумечка кариера ја започнува во Театар Куманово, каде денеска е вработен. Игра во повеќе комедии и детски претстави.

Филмографија уреди

Година Филм Улога
2015 Цимери ТВ-серија Мирко
2016-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2021-2022 Преспав ТВ-серија Синот
2022 Кајмак ТВ-филм Горазд
2024 Убиј ги прво децата ТВ-филм Мачки

Надворешни врски уреди