Маркова Стапалка (Орехово)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Маркова Стапалка

Карта

Местоположба 40°58′59″N 21°19′0″E / 40.98306° СГШ; 21.31667° ИГД / 40.98306; 21.31667
Основни податоци
Место Орехово
Општина Битола
Тип

 неопределено


Период непознат период
Портал „Археологија“

Маркова Стапалкаархеолошко наоѓалиште во битолското село Орехово. Ноаѓалиштето поради неистраженоста е од непознат тип и период. Се наоѓа над селото, во непосредна близина на локалотетот Марково Кале.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069