Марија Станкова

македонска поетеса

Марија Станкова (Вељуса, 11 март 1942 - Струмица, 8 ноември 2020)[1]македонска поетеса.[2]

Марија Станкова
Роден(а)11 март 1942(1942-03-11)
Вељуса, НР Македонија СР Македонија
Починал(а)8 ноември 2020(2020-11-08)
Струмица, Македонија
НационалностМакедонка
Познат(а) попоезија

Книжевно творештво уреди

Марија Станкова е автор на поетските книги.[2]:

  • Патувањето продолжува, 1980
  • Метафизика на малите нешта, 1992
  • Чемерно небо, 1995
  • Тие и ние, 1997

Наводи уреди

  1. „Почина поетесата Марија Станкова“. Макфакс. Посетено на 25 јули 2022.
  2. 2,0 2,1 Современа македонска поезија. НИД „Микена“ - Битола. 2008. стр. 580. ISBN 978-9989-55-155-0. Укажано повеќе од еден |pages= и |page= (help)