Хулда Марија Шарлот Куле (родена на 26 април 1960 година во општина Свалов) е шведска глумица. Ќерка на Јарл Куле и Луис Хермелин, претходно била мажена за Ларс-Ерик Беренет.

Марија Куле
Роден(а)Хулда Марија Шарлоте Куле
26 април 1960.(1960-04-26)(63 г.)
Конга, општина Свалов, Шведска
НационалностШвеѓанка
ЗанимањеГлумица
Активен период1988–present
СопружникЛарс-Ерик Беренет
РодителиЈарл Куле
Луис Хермелин

Куле студирала на Театерогсколан и Малме 1985–88 и после тоа има работено и работи во Малме, Стокхолм и Градскиот театар во Хелсингборг. Во 2005 година доби Гулдбаге за улогата Ана во филмот „Четири нијанси на Кафено“ во 2004 година.[1] Во 2011 година таа го доби културпот на Хелсингборг Дагбладс.[2]

Филмографија уреди

Филм уреди

 • Стапицата (1989)
 • Вдовицата со тетовирање (1998)
 • Краен рок (2001)
 • Ким Новак никогаш не се капел во Галилејското Море (2005)
 • Сè за мојата грмушка (2007)
 • Вечни моменти (2008)
 • Тед - заради љеубов (2018)

Телевизија уреди

 • Валандер (2006)
 • Гинекологот во Аским (2007–2011)
 • Крадец на библиотеки (2011)
 • Злосторства на страста (2013)
 • Војна на Мис Фриман (2013–17)
 • Мостот(2015–18)

Наводи уреди

 1. http://www.svd.se/kultur/guldbaggar-till-kulle-och-gustafsson_389343.svd
 2. Maria Kulle får HDs kulturpris

Надворешни врски уреди