Марио А. Фереро

италијански астроном
Откриени астероиди: 2
1169 Алвина[1] 30 август 1930
2119 Швал[1] 30 август 1930

1 со Макс Волф

Марио А. Фереро (италијански: Mario A. Ferrero; 1904 - 1965) — италијански астроном кој работел во опсерваторијата „Хајделберг-Кенигштул“ при Хајделбершкиот универзитет. Во 1930 г. заедно со истакнатиот астроном Макс Волф пронашол 2 астероида[1]. Во следниот период од животот предавал физика на Торинскиот политехнички универзитет.

Во негова чест е наречен астероидот 7684 Мариофереро.[2][3]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Откривачи на мали планети“. Центар за мали планети. Архивирано од изворникот на 2010-11-20. Посетено на 1 января 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help) (англиски)
  2. Меѓународен астрономски сојуз. „Краток преглед на 7684 Мариофереро“. Посетено на 10 август 2012.
  3. Луц Д. Шмадел. „Речник на имиња на малите планети (стр. 610)“. Посетено на 10 август 2012.