Маргарит Моно

Маргарит Моно (на француски: Marguerite Monnot), (28 мај, 1903 - 12 октомври, 1961) била француски текстописец и композитор, позната најмногу по тоа што напишала песни изведувани од страна на француската пејачка Едит Пјаф како "Milord," "Hymne à l'amour" и др. Таа исто така компонирала и музика за познати мјузикли.

Маргарит Моно
Роден(а)28 мај 1903
Десиз, Франција
Починал(а)12 октомври 1961
Париз, Франција
Жанровипопуларна музика
Занимањатекстописец и композитор

НаводиУреди

  • David Bret, The Piaf Legend, 1988 Piaf: A Passionate Life, JR Books, 2007

Надворешни врскиУреди