Маргарита Попова (роденa на 15 мај 1956 во Велинград) е бугарски политичар и моментален заменик претседател на Бугарија.

Маргарита Попова
Заменик-претседател
На должноста
Стапил
22 јануари 2012
Претседател Росен Плевнелиев
Претходник Ангел Марин
Министер за правда
На должноста
27 јули 2009 – 29 ноември 2011
Претходник Миглена Цачева
Наследник Дијана Ковачева
Лични податоци
Роден(а) 15 мај 1956(1956-05-15)(67 г.)
Велинград, Бугарија
Партија ГЕРБ
Сопружник Јордан Попов
Установа Софиски универзитет