Маргарет Краус (Margarethe Kraus; 16 декември 192820 декември 2005) — Ромка која била прогонувана за време на порајмосот, затворена во Аушвиц и Равенсбрук. Нејзиното искуство било запишано во подоцнежниот живот од страна на фотографот Реимар Гилсенбах.

Маргарет Краус
Роден(а)1930
Познат(а) поромска жртва на холокаустот

Биографија уреди

Иако малку се знае за раниот живот на Краус, таа била жена со ромско потекло, која живеела во Чехословачка со своето семејство пред нивната депортација во Аушвиц во 1943 година.[1][2] Ромите и Синтите биле прогонувани за време на холокаустот, а семејството Краус било дел од 500.000 убиени во геноцидот во Ромите.[3] Краус била депортирана во Аушвиц во 1943 година, на 13-годишна возраст, заедно со нејзиното семејство. Тие биле чувани во познат како семеен логор Цигани.[4][5] За време на интернирањето била подложена на медицински експерименти. Таа претрпела екстремна злоупотреба и лишување, а заболела и од тифус.[6] Нејзините родители биле убиени во Аушвиц, а потоа била преместена во Равенсбрук, каде што била користена за робовска работа.

Во 1966 година Краус беше фотографиран од новинарот Реимар Гилсенбах во Германската Демократска Република.[7] Таа позирала пред прозорецот на својот караван и јасно се гледа тетоважата со која беше обележана во Аушвиц на нејзината лева рака.[8] Таа рекла на Гилсенбах дека и нејзините родители починале во Аушвиц и дека потоа била префрлена во логорот Равенбрик кадешто била роб.[3] Сепак, таа не ги спомнала медицинските експерименти што ги претрпела.

Наследство уреди

Краус била претставена на изложбата во 2019 година Заборавени жртви Нацистичкиот геноцид на Ромите и Синтите во библиотеката за холокаустот Винер во Лондон.[9] Изложбата го потенцирала прогонот на ромската и синтиската заедница и убиството на 500 000 луѓе - наречено порајмос на ромски јазик.[6]

Наводи уреди

  1. Trilling, Daniel (2020-01-17). „Daniel Trilling | At the Wiener Holocaust Library · LRB 17 January 2020“. LRB Blog (англиски). Посетено на 2021-04-05.
  2. Shackle, Samira. „Roma Holocaust: Amid rising hate, 'forgotten' victims remembered“. www.aljazeera.com (англиски). Посетено на 2021-04-05.
  3. 3,0 3,1 „The Persecution of the Roma Is Often Left Out of the Holocaust Story. Victims' Families Are Fighting to Change That“. Time. Посетено на 2021-04-05. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:2“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  4. „We must speak up for the Roma, the 'forgotten' victims“. www.thejc.com. Посетено на 2021-04-05.
  5. Katz, Brigit. „London Library Spotlights Nazi Persecution of the Roma and Sinti“. Smithsonian Magazine (англиски). Посетено на 2021-04-05.Katz, Brigit. "London Library Spotlights Nazi Persecution of the Roma and Sinti". Smithsonian Magazine. Retrieved 2021-04-05.
  6. 6,0 6,1 „The Wiener Holocaust Library's new exhibition: 'Forgotten Victims: The Nazi Genocide of the Roma & Sinti'. OHRH (англиски). 2019-10-11. Посетено на 2021-04-05. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:3“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  7. Moss, Richard; Post, 31-10-19. „The Wiener Holocaust Library tells the tragic story of the Roma and Sinti Holocaust“. Museum Crush (англиски). Посетено на 2021-04-05.CS1-одржување: бројчени имиња: список на автори (link)
  8. „Forgotten Victims: The Nazi Genocide of the Roma and Sinti“. The Wiener Holocaust Library (англиски). Посетено на 2021-04-05.
  9. Hines, Nico (2019-11-17). „Forgotten Genocide: How a Quarter of Europe's Roma Were Murdered by the Nazis, then Erased From History“. The Daily Beast (англиски). Посетено на 2021-04-05.