Манастир „Воздвижение на Чесниот Крст“ - Везник

манастир во Везник, Серско

Воздвижение на Чесниот Крст (грчки: Ιερά Μονή Υψώσεως Τιμίου Σταυρού) — женски манастир во селото Везник, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Воздвижение на Чесниот Крст
Υψώσεως Τιμίου Σταυρού
Карта
41°6′8.7″N 23°40′59.7″E / 41.102417° СГШ; 23.683250° ИГД / 41.102417; 23.683250
МестоВезник, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1964
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Манастирот се наоѓа на источниот крај на селото, во подножјето на планината Сминица. Изграден е во 1964 г. со средства и личен труд на селяните од Везник. Во 1985 г. во манастирот се вселило монашко сестринство.[1][2] Храмот е живописан во поново време. Четири од иконите се од почетокот на XX век.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 „Διακοπές“. In.gr. Архивирано од изворникот на 2018-01-02. Посетено на 2 јануари 2018.
  2. „Μνημεία της Κοινότητας Αγίου Πνεύματος“. Δαρνακοχώρια. Архивирано од изворникот на 2014-01-28. Посетено на 2 јануари 2018.