Малпартида де Корнеха

Малпартида де Корнеја — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Малпартида де Корнеја

Знаме

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМалпартида де Корнеја
Површина
 • Вкупна19 км2 (7 ми2)
Надм. вис.&100000000000010900000001.090 м
Население (2006)
 • Вкупно176
 • Густина9,3/км2 (240/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Cartel mdc.JPG
.

GalleryУреди