Мала госпоѓица

(Пренасочено од Мала Госпоѓица)

Мала госпоѓица (португалски: Sinha Moça), е историска бразилска теленовела. Серијата е снимена во Бразил во текот на 2006 година, со 185 епизоди за бразилското население, и 140 за меѓународниот пазар. Серијата имаше одличен успех во терминот на кои се прикажуваат историски теленовели. Првата епизода од серијата достигна гледаност до 33% а последната 36%.

Мала Госпоѓица
Жанрдрама, теленовела, историска
Создадена одБенедито Руј Барбоса
УлогиДебора Фалабела
Дантон Мело
Осмар Прадо
Патрисија Пилар
Воведна тема"Sinhá moça" - Leonardo
Земја на потеклоБразил
Првичен јазикпортугалски
Бр. на епизоди140
Производство
Времетраење45 минути
Прикажување
Првична мрежаГлобо
Првично прикажување13 март 2006 – 13 октомври 2006
Хронологија
СледбеникПророк (ТВ Серија) (2006–2007)
Надворешни врски
Мрежна страницаsinhamoca.globo.com

Синопсис

уреди

Дејството на серијата е сместено во 1887 година. Љубовна прииказна на Малата госпоѓица, ќерка на пуковникот Фереира, со младиот доктор Родолфо Фонтес, републиканец, син на Д-р Фонтес, која ќе биде ставена на конец во текон на цела оваа новела. Малата госпоѓица и Родолфо се запознаваат на воз, после што завршиле студии, и се враќаат во градот Араруна. Како и Родофло, Малата госпоѓица исто така го дели политичкото уредување на Родолфо, и непрекинато го критизира својот татко, и го брани црнечкото население, кое во тоа време било злоставувано од страна на белците. Една ноќ, со помош на Родолфо, и помошта на луѓето кои делат исто мислење, Малата госпоѓица ги ослободува црнците, што предизвикува побуна во Араруна, посебно кај злобниот Барун. На другата страна на приказната, го имам Едимас (правилно име Рафаел) кој живее за уништување на злобниот Барун, неговиот вистински татко, кој го добил Рафаел во авантура со робинката Марија да Дорес. Пред тоа што бил продаден од страна на Барун, Рафаел бил голем пријател на Малата госпоѓица, уште од детството. После многу време што се враќа во градот, зема друго име, Димас, и станува десна рака на Августо, новинар, и се заљубува во неговата внука, Хулиана.

Улоги

уреди
Глумци Ликови
Дебора Фалабела Мала Госпоѓица ( Марија дас Грасас Фереира )
Дантон Мело Родолфо Гарсија Фонтес
Осмар Прадо Коронел Хосе Фереира, Барао де Аранура
Патрисија Пилар Кандида Фереира, Барао де Аранура
Ериберто Леао Димас / Рафаел
Ванеса Џакомо Хулиана
Карлос Вереза Августо
Бруно Гаглиасо Рикардо Гарсија Фонтес

Мала госпоѓица на Балканот

уреди

Хрватска: ХРТ

Надворешни врски

уреди