Малацки (словачки: Malacky) е гратче и општина во Словачка, кое се наоѓа на околу 35 километри северно од главниот град Братислава. Името на градот е од унгарско потекло и значи „прасе“ и токму тоа животно се наоѓа на грбот. Гратчето има население од 17,847 според проценките од 2005 година.

Малацки
Malacky
гратче
Синагога во Малацки
Malacky.png
Знаме
Coat of Arms of Malacky.svg
Грб
Земја Словачка
Регион Братиславски регион
Округ Малацки
Туристички регион Захорие
Височина 159 м
Координати 48°26′09″N 17°01′04″E / 48.43583° N; 17.01778° E / 48.43583; 17.01778
Површина 59,81 км2
Население 17.847 (31 декември 2005)
Густина 298 /km² (772 /sq mi)
Првпат споменат 1206
Градоначалник Јозеф Ондрејка
Часовен појас CET (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Поштенски бр. 90101
Повикувачки бр. +421-34
Регистарски таблички MA
Местоположба во Словачка.
Местоположба во Словачка.
Местоположба во Словачка.
Местоположба во Братиславскиот регион.
Местоположба во Братиславскиот регион.
Местоположба во Братиславскиот регион.
На Ризницата: Малацки
Malacky
Статистики: MOŠ/MIS
Портал: www.malacky.sk

Збратимени градовиУреди

Malacky is twinned with:

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди