Макаел — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Макаел
Поглед кон Макаел
Поглед кон Макаел
Знаме на Макаел
Координати: 37°20′N 2°18′W / 37.333° СГШ; 2.300° ЗГД / 37.333; -2.300
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Површина
 • Вкупна44 км2 (17,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000554000000554 м
Население (2018)
 • Вкупно5,539[1]
 • Густина138,4/км2 (358,5/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Демографија

уреди
Демографски развој на Макаел помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

5,861

5,767 5,786 5,857 5,893 6,002 6,091

Source: INE (Spain)

Наводи

уреди
  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски

уреди