Луспиталет да Љубрагат

општина во Каталонија, Шпанија

Луспиталет да Љубрагат (каталонски: L'Hospitalet de Llobregat; шпански: Hospitalet de Llobregat), често само Луспиталет — општина непосредно југозападно од Барселона во Каталонија, Шпанија.

Луспиталет да Љубрагат
Општина
Центарот на Луспиталет да Љубрагат
Центарот на Луспиталет да Љубрагат
Знаме на Луспиталет да ЉубрагатГрб на Луспиталет да Љубрагат
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКаталонија
ПокраинаБарселона
територијална единицаБарселона
Основана12 век
Управа
 • ВидГрадоначалник на советот
 • ОрганГрадски совет
 • ГрадоначалникНуриа Марин Мартинез (2015)[1] (ПСЦ)
Површина[2]
 • Град12,4 км2 (48 ми2)
Надм. вис.&100000000000000080000008 м
Население (2015)
 • Град252.171
 • Густина2,000/км2 (5,300/ми2)
Демонимhospitalenc, -ca  (ca)
hospitalense  (es)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postal code0890x
Dialing code+34 (E) 93 (B)
INE code08 1017
Градски буџет (2014)€200 million
Службен јазикКаталонски и Шпански јазик
Слава?
Светец-заштитникСв. Евлалија Барселонски
Мреж. местоl-h.cat

Спрема населението, таа е втора по големина општина во Каталонија и шеснаесетта во Шпанија. Забележана е како една од најгусто населените градови во Европската Унија.

Наводи уреди

Надворешни врски уреди

  1. „Ajuntament de l'Hospitalet de Llobregat“. Generalitat of Catalonia. Посетено на 2015-11-13.
  2. „El municipi en xifres: L'Hospitalet de Llobregat“. Statistical Institute of Catalonia. Посетено на 2015-11-23.