Лукас Јуџин Скот (англиски: Lucas Eugene Scott) e измислен лик од телевизиската серија на CW, Три Хил, толкуван од Чед Мајкл Мари.[1] Лукас е полубрат на Нејтан Скот и негов поранешен соперник, и познат е по тоа што мора да ги балансира врските со својот татко Ден Скот и со двете девојки во неговиот живот, Пејтон Соер и Брук Дејвис. Подоцна, неговата страст за друга жена, Линдзи Страус, го проголтува и завршува со свршувачка.

Лукас Скот
Lucas Scott
Прво појавувањеПилот
(епизода 1.00)
Последно појавувањеЗапомниме како дел од денот (епизода 6.24)
СоздавачМарк Швон
ТолкуваЧед Мајкл Мари
Информации
ПрекарЛук, Броди, Момче
ЗанимањеПисател/Тренер
СопружникПејтон Соер Скот
Врски и односи
СемејствоДен Скот (татко)
Карен Ро (мајка)
Кит Скот (чичко;починат)
Нејтан Скот (полубрат)
Лили Ро Скот (полусестра/братучетка)
Енди Храгров (очув)
РомансиЛиндзи Старус (поранешна свршеница)
Брук Дејвис (поранешна девојка)
Ана Тагаро (поранешна девојка)
Ники (врска за една ноќ)
ДецаСоер Брук Скот (ќерка, со Пејтон)
РодниниЏејмс Лукас Скот (внку)
Ројал Скот (дедо)
Меј Скот (баба)
Хејли Џејмс Скот (снаа)
Оливер Ро (дедо)
Синтија Ро (баба)
Јуџин Ро (прадедо)
Мик Воф
(свекор)
Ели Харп
(свекрва, почината)
Лери Соер (посвоителен свекор)
Ана Ребека Соер
(посвоителна свекрва; почината)
Дерек Самерс
(зет)

Наводи уреди

  1. „One Tree Hill - Cast“. Архивирано од изворникот на 2006-12-05. Посетено на 2009-06-10.