Чед Мајкл Мари

Чед Мајкл Мари (англиски: Chad Michael Murray) (роден 24 август 1981) е американски глумец и поранешен модел. Чед е најпознат по својата улога на Лукас Скот во телевизиската серија на The CW, Три Хил.

Чед Мајкл Мари
Chad Michael Murray in 2007.jpg
Мари во 2007 на премиерата на Пиратите од Карибите: На крајот од светот
Роден(а)Чед Мајкл Мари
Chad Michael Murray
Други имињаЧед Мари
Активен1999 - сѐ уште
СопружникСофија Баш (2005 - 2006)


НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

еn:Chad Michael Murray