Луд по тебе е американски ситком емитуван на NBC‏‎ телевизија од 23 септември 1992 до 24 мај 1999, комплетирајќи 7 сезони и 164 епизоди. Во главните улоги настапуваат Пол Рајзер (Пол Бакмен) и Хелен Хант (Џејми Стемпл Бакмен), штотуку венчана двојка која живее во Њујорк.

Луд по тебе
Податотека:MAYlogo.jpg
Насловна шпица
Создадена одПол Рајзер
Дени Џејкобсон
УлогиПол Рајзер
Хелен Хант
Ен Ремзи
Лејла Кензл
Џон Панков
Ричард Кајнд
Земја на потекло САД
Бр. на сезони7
Бр. на епизоди164
Продукција
Продуцент(и)Columbia Pictures Television
TriStar Television
Columbia TriStar Television
Sony Pictures Television
Времетраење22 минути
Прикажување
Првична мрежа САД: NBC‏‎
Македонија Македонија: А1-телевизија
Првично прикажување23 септември 1992 – 24 мај 1999
Надворешни врски
Мрежна страницаspectrumoriginals.com/madaboutyou/

Серијата го следи секојдневниот живот на парот, сите нивни мали и големи проблеми и караници. Хуморот и дијалогот можат да се споредат со Сајнфелд, исто серија емитувана на NBC, која на хумористичен начин го покажува животот на триесетгодишните луѓе во Њујорк.

Хелен Хант и Пол Рајзер добија по 1 милион долари за последната сезона, но гледаноста се намали. Серијата доби неколку награди, меѓу кои Златен Глобус, како и пет Еми номинации за најдобра хумористична серија. Хелен Хант доби Еми награда за најдобра глумица во хумористична серија четири пати по ред (19961999)

Насловната песна "Final Frontier" („Последна граница“) е компонирана од Рајзер и Дон Вас, а оригинално испеана од Ендру Голд.

Улоги уреди

Надворешни врски уреди