Лоранд Етвеш

унгарски физичар

Лоранд Етвеш (Будим, 27 јули 1848Будимпешта, 8 април 1919) — унгарски физичар.[2] Меѓународно познат како Роланд фон Етвеш или Роланд Етвеш.[3]

Лоранд Етвеш
Loránd Eötvös
Етвеш во 1912
Роден(а)27 јули 1848
Будим, Кралство Унгарија
Починал(а)8 април 1919(1919-04-08) (возр. 70)
Будимпешта, Унгарска Советска Република
НационалностУнгарец
ПолињаФизика
УстановиБудимпештански универзитет
ОбразованиеХајделбершки универзитет
Докторски менторХерман Хелмхолц[1]
Познат поЕтвешов ефект
Етвешов експеримент
Етвешов број
Етвешово правило
СопружникГизела Хорват
ДецаЈолан
Роланда
Илона

Животопис уреди

Роден е во Пешта во 1848 година. Од 1872 година е професор во родниот град. Во 1888 година, конструирал уред кој ја одредува промената на гравитацијата (g) на две точки на Земјата оддалечени 10 km една од друга со точност од еден милионити дел од вредноста на гравитацијата. Торзиската вага што ја направил е именувана по него. Со неа ја докажал еднаквоста на тешката и тромата маса,[2] односно дека инерцијалната и гравитациската маса се еднакви.[4] Со овој експеримент, обезбедил важен доказ за теоријата на релативноста. Единицата за менување на гравитацијата е именувана по него, етвеш (Е).[2]

Наводи уреди

  1. Physics Tree – Hermann von Helmholtz Family Tree
  2. 2,0 2,1 2,2 Eötvös, Roland Proleksis enciklopedija (preuzeto 23. ožujka 2020.)
  3. Na studiju u Heidelbergu se imatrikulirao kao Roland Eötvös. Historia Mathematica Heidelbergensis Loránd Eötvös (пристапено на 23 март 2020)
  4. masa Proleksis enciklopedija (пристапено 23 март 2020)

Надворешни врски уреди

Политички функции
Претходник
Албин Чаки
Министер за религија и образование
1894–1895
Наследник
Ѓула Влашич
Културни функции
Претходник
Агостон Трефорт
Претседател на Унгарската академија на науките
1889–1905
Наследник
Алберт Берзевици