Литењ (чешки: Liteň) — гратче и општина во округот Бероун, во состав на Средночешкиот крај[1], Чешка. Зафаќа површина од 2,92 км2 и брои 1.078 жители (2011).

Литењ
Liteň
Општина и гратче
Литењљ од воздух
Литењљ од воздух
Грб на Литењ
Земја Чешка
КрајСредночешки
ОкругБероун
Површина
 • Вкупна2,92 км2 (113 ми2)
Надм. вис.&10000000000000322000000322 м
Население (2011)
 • Вкупно1.078
 • Густина3,7/км2 (9,6/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Наводи уреди

  1. Средночешки крај Архивирано на 5 февруари 2015 г. (чешки)

Надворешни врски уреди


49°54′N 14°09′E / 49.900° СГШ; 14.150° ИГД / 49.900; 14.150