Липик (хрватски: Lipik) — град во Хрватска. Градот се наоѓа во историско-географската област Славонија, а административно е дел од Пожешко-славонската жупанија.

Липик
град
Липичка болница
Липичка болница
Држава Хрватска
ЖупанијаFlag of Požega-Slavonia County.png Пожешко-славонска
Управа
 • ГрадоначалникВинко Касана
Население (2011)[1]
 • Вкупно6.170
 (општина)
Часовен појассредноевропско време (UTC+1)

НаселениеУреди

Општина Липик, според пописот од 2011 година, има население од:[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Липик“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врскиУреди