Лиза Џерард

австралиска пејачка

Лиза Џерард, англиски: Lisa Germaine Gerrard (родена 12 април 1961) — австралиска пејачка.

Лиза Џерард
Животописни податоци
Родено имеЛиза Џерард
Роден(а)12 април 1961(1961-04-12)(63 г.)
ПотеклоМелбурн, Австралија
ЖанровиГотски рок, Нова ера, Амбиентална музикаt
ЗанимањаПејачка
музичар
композитор
Период на активност1981 - денес
СоработнициМртвите можат да танцуваат
Мреж. местоLisa Gerrard