Лидија Василиевна Лопухова

Лидија Василиевна Лопухова, позната и како Лопокова, (21 октомври 1892 година, Санкт Петербург - 8 јуни 1981 година, Тилтон Источен Сасекс, Обединето Кралство е руска балерина од почетокот на XX век.[1]

Лидија Василиевна Лопухова
Ј.М. Кејнс и неговата сопруга Л. Лопухова во 1920-тите.

Биографија и творештво

уреди

Таткото на Лидија работел во театар, сите негови пет деца станале танчери. Постариот брат на Лидија, Фјодор Лопухов, долго време бил кореограф во театарот Мариински. Лидија студирала во Кралското балетско училиште.

Во 1910 година, по завршувањето на студиите, таа ја напуштила Русија за да се приклучи на трупата Дијагилев. Таа поминала само една сезона таму, издвојувајќи се во продукцијата на Михаил Фокин на „Жар -птица“. По летната турнеја, Лопухова заминала за САД, каде што таму поминала шест години. Во 1915 година, таа повторно се појавила во рускиот балет Дијагилев, изведувајќи ја улогата на Снежана во Полноќното сонце на Леонид Мјасин, а потоа почнала да танцува во тандем со Васлав Нижински. Во 1918 година, Лидија за прв пат дошла на турнеја во Лондон, каде што со голем успех настапила во балетите „Добро воспитаната дама“ и „ Волшебната продавница“. Набргу потоа, Лидија се повлекла од сцената поради семејни причини, но се вратила во 1921 година. Тогаш ги запознала Игор Стравински и Пабло Пикасо, кои работеле на балетот „ Заспаната убавица “, каде Лопухова танцувала дел од Аурора.

Во 1925 година, Лидија се омажила за еден од најголемите економисти на 20 век, Џон Мејнард Кејнс (од јуни 1942 година - Лорд, 1 -ви Барон Кејнс). Тие се запознале во 1918 година, за време на турнејата на Лопохова во Лондон. Тогаш започнало нивното пријателство. Бракот со Кејнс бил среќен, иако немале деца.

Извесно време Лопухова танцувала со англиските балетски компании, појавувајќи се на сцените во Лондон и Кембриџ. Во 1934 година таа се појавила на радио Би-Би-Си со нејзините мемоари за трупата Дијагилев, а потоа често се појавувала на радио со програма на руската класична литература, Чехов, Толстој, Горки и Достоевски. Во 1943 година била коментатор на радио емисијата „ Војна и мир“ од Толстој. Лидија Лопухова починала во 1981 година на 88-годишна возраст.

Наводи

уреди
  1. Mackrell, Judith (2008). Bloomsbury Ballerina: Lydia Lopokova, Imperial Dancer and Mrs John Maynard Keynes. London: Orion. ISBN 9780297849087.