Леска (Наколец)

Леска
археолошко наоѓалиште
Леска is located in Македонија
Леска
Местоположба на Леска во Македонија
Местоположба 40°53′35″N 21°06′25″E / 40.89306° N; 21.10694° E / 40.89306; 21.10694Координати: 40°53′35″N 21°06′25″E / 40.89306° N; 21.10694° E / 40.89306; 21.10694
Основни податоци
Име Леска
Место Наколец
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“

Лескаархеолошко наоѓалиште во преспанското село Наколец. Претставува утврдена населба од римско време. Се наоѓа на околу 1 км источно од селото, покрај патот за Љубојно, каде во градинара на локален житев, со обработувањето на земјата биле откриени остатоци од темели на објекти со подови од камени плочи и фрагмент од стебло на столб. Дел од градежниот материјал е однесен и употребен во градбата на селските куќи. Една мермерна плоча со натпис е вградена во скалите од куќата на сопственикот на градината. Денес по површината на наоѓалиштето се забележуваат фрагменти од керамички садови.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069