Лерински манастир

манастир во Лерин, Егејска Македонија

Лерински манастир „Св. Августин“ (грчки: Αγίου Αυγουστίνου) — женски манастир кај градот Лерин, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Лерински манастир
Свети Августин
Αγίου Αυγουστίνου
Карта
40°47′22.6″N 21°25′1.1″E / 40.789611° СГШ; 21.416972° ИГД / 40.789611; 21.416972
МестоЛерин
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Изградба1999
Управа
Архијерејско намесништвоЛеринско
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Манастирот е основан во 1999 г. од митрополитот Августин Лерински и е посветен на Свети Августин. Се наоѓа во северниот дел на градот, до парохиската црква „Св. Петка“. Манастирската црква „Св. Августин“ е новоградба.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Αγίου Αυγουστίνου“. Ιερά Μητρόπολη Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας. Посетено на 1 јануари 2015.