Леново (Lenovo Group Ltd или Lenovo PC International порано стилизирана како lenovo) — кинеска[1] мултинационална технолошка компанија со седиште во Пекинг, Кина и Морисвил, Северна Каролина.[2] Оваа компанија дизајнира, развива, произведува и продава лични сметачи, таблет компјутери, паметни телефони, работни станици, опслужувачи, електронски уреди за складирање, софтвер за управување со ИТ и паметни телевизии. Леново е најголемиот продавач на лични сметачи во светот по продажбата на единиците од 2013 година.[3] Ја продава ThinkPad линијата на лаптоп компјутери, IdeaPad, Јога и Легија и линии на лаптоп компјутери, како и линиите на Идеацентарот и ThinkCentre на десктоп компјутерите.

Лого на Леново

Леново има операции во повеќе од 60 земји и ги продава своите производи во околу 160 земји. Главни капацитети на Леново се во Пекинг и Морисвил, со истражувачки центри во Пекинг, Шангај, Шенџен, Ксиамен, Ченгду, Нанѓинг и Вухан во Кина, Јамато во префектурата Канагава, Јапонија и Морисвил во САД[4]. Тој работи со заедничко вложување со ЕМС наречен LenovoEMC, кој продава мрежни решенија за складирање. Исто така, има заедничко вложување со NEC, Lenovo NEC Holdings, која произведува лични сметачи за јапонскиот пазар.

Леново е основан во Пекинг[5][6] во ноември 1984 година како Легенда и беше инкорпорирана во Хонгконг во 1988 година. Леново го купи личниот компјутер на IBM од IBM во 2005 година и се согласи да се стекне со својот опслужувач заснован на опслужувачи во 2014 година. Леново влезе на пазарот на паметни телефони во 2012 година и од 2014 беше најголемиот продавач на паметни телефони во Кина. Во јануари 2014 година, Леново се согласи да се здобие со мобилен телефон произведувач на мобилни телефони „Моторола Подвижност“ од Гугл, а во октомври 2014 договорот беше финализиран.

Наводи уреди

 1. Arthur, Charles (12 May 2018). „Lenovo, the Chinese giant that plays by the rules … and loses“. The Guardian.;
  Cahill, Kevin (1 July 2020). „Lenovo, top-of-the-world Chinese supercomputer supplier, sweeps all markets“. Computer Weekly.;
  Goh, Brenda (20 February 2020). „China's Lenovo confident of managing virus impact, reports strong third quarter“. Reuters.;
  „China's Lenovo Group first-quarter profit more than doubles, beats expectations“. euronews. 9 December 2019.;
  Schwankert, Steven. „Is Lenovo a 'Chinese company'?“. InfoWorld. Посетено на 9 September 2020.
 2. „Our Company“. About Lenovo. Lenovo. Архивирано од изворникот на 2013-04-01. we have headquarters in Beijing, China and Morrisville, North Carolina, U.S.
 3. „Gartner Says Worldwide PC Shipments Declined 8.3 Percent in Fourth Quarter of 2015“. www.gartner.com. Посетено на 2016-02-17.
 4. „Locations - Lenovo US“. Lenovo. Посетено на 2020-07-04.
 5. „Lenovo“. Forbes. Посетено на 9 September 2020. Headquartered in Beijing, it’s the world’s largest PC vendor by unit sales and fourth biggest smartphone maker.
 6. „Lenovo Group Ltd Hong Kong Listing“. Bloomberg. Посетено на 9 September 2020. ADDRESS: No 6 Chuang Ye Road Shangdi Information Beijing, 100085 China