Лара Приор-Палмер

Лара Приор Палмер (англиски: Lara Prior-Palmer, р. 24. јуни 1994 год.) е писателка и спортистка. Во 2013 година, Приор-Палмер победи на Монголското дерби со што постана првата жена и воедно најмладата личност која го освоила првото место на трката.[1]

Детство

уреди

Приор-Палмер израснува во Англија, Обединетото Кралство. Таа своите додипломски студии ги завршува на Стенфордовиот универзитет во Калифорнија, САД.[1]

„Груба магија“ (2019)

уреди

Во 2019 година, Приор-Палмер ја објавува својата прва книга „Груба магија,“[2] која претставува своевиден мемоар за нејзиното учество на Монголското дерби. Книгата е добро примена кај критиката. Голем број светски весници објавиле позитивни коментари за овој мемоар.[3][4][5]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Stanger, Melia Robinson, Melissa. „15 Incredibly Impressive Students At Stanford“. Business Insider. Посетено на 2020-04-06.
  2. Prior-Palmer, Lara. „Rough Magic“. www.penguin.co.uk (англиски). Архивирано од изворникот на 2020-02-19. Посетено на 2020-04-06.
  3. Robins, Ellie. „Review | At 19, on a whim, she entered the world's most grueling horse race — and won“. Washington Post (англиски). Посетено на 2020-04-06.
  4. Moss, Sarah (2019-06-08). „Rough Magic by Lara Prior-Palmer review – winning at 19 a 600-mile horse race“. The Guardian (англиски). ISSN 0261-3077. Посетено на 2020-04-06.
  5. Brown, Helen (2019-07-12). „How to win the world's wildest horse race — as told in one of 2019's best memoirs“. The Telegraph (англиски). ISSN 0307-1235. Посетено на 2020-04-06.