Куќа на ул. „Илинденска“ бр. 53 (Скопје)

куќа и споменик на културата во Скопје

Куќа на ул. „Илинденска“ бр. 53куќа во Дебар Маало, Скопје. Градбата е заведена како културно наследство на Македонија.[1]

Куќа на ул. „Илинденска“ бр. 53
Културно добро на Македонија
УЗКН-Лого.PNG
Адресаул. „Илинденска“ бр. 53
МесностДебар Маало
ОпштинаЦентар
Број[1]
Запис на НИСКН
Куќа на ул. „Илинденска“ бр. 53
Општи податоци
ГрадСкопје
ЗемјаМакедонија

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 20 септември 2022.

Надворешни врскиУреди