Куќа на Корча

куќа во Струга

Куќа на Корча — стара куќа во градот Струга, заведена како евидентирано културно добро.[1]

Куќа на Корча
Struga X10 Crop.JPG
Поглед на куќата
Карта
Општи податоци
Статусевидентирано културно добро
Типкуќа
Стилнеокласичен
ГрадСтруга
Земја Македонија
Завршена1931
Технички податоци
Катови2

МестоположбаУреди

Куќата се наоѓа во Струшката чаршија, на левиот брег на ректа Црн Дрим. Сместена е на улица „Маршал Тито“ бр. 6. Изградена е во 1931 г.[1] Му припаѓа на семејството Корча. До неа е Охридската банка.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 План за управување со Светското природно и културно наследство на Охридскиот Регион со Акциски план (2020-2029) (PDF). Скопје-Охрид-Струга-Дебрца. 2020. стр. 297.