Курт Хапу Зума (француски: Kurt Happy Zouma, 27 октомври 1994) — француски професионален фудбалер кој игра како одбранбрен играч за ФК Евертон, како позајмица од премиерлигашот ФК Челси, и Француската репрезентација.

Курт Зума
Зума во дресот на ФК Челзи во 2015
Лични податоци
Полно име Курт Хепи Зума[1]
Роден на 27 октомври 1994(1994-10-27)(29 г.)[2]
Роден во Lyon, France
Висина 1.90 m[3]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Евертон
Број 5
Младинска кариера
2003–2009 Vaulx-en-Velin
2009–2011 Saint-Étienne
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011–2013 Saint-Étienne B 10 (2)
2011–2014 Saint-Étienne 51 (4)
2014– Chelsea 47 (1)
2014Saint-Étienne (loan) 12 (0)
2017–2018Stoke City (loan) 34 (1)
2018–Everton (loan) 1 (0)
Репрезентација
France U16 6 (0)
2010–2011 France U17 17 (1)
2012 France U19 1 (0)
2013 France U20 9 (0)
2013–2014 France U21 7 (1)
2015– France 11 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 01:15, 26 August 2018 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 00:30, 27 May 2017 (UTC)

Зума ја започнал својата кариера во Сент-Етјен, кога го направи своето професионално деби на возраст од 16 години. Зума го освоил купот со клубот во 2013 година, и се приклучил на ФК Челзи со договор од 12 милиони фунти во јануари 2014 година. Подоцна, Челзи го дале Зума како позајмица на ФК Евертон.

Клупска кариера

уреди

Рана кариера

уреди

Роден во Лион, Зума ја започнал својата кариера на возраст од девет годидни со Во-ен-Велин кога имал 15 години. Тој играл како десно крило, а исто така тогаш играл како напаѓач пред да премине на неговата сегашна одбранбена позиција.[4]

Челзи

уреди

2014-15 сезона

уреди
 
Zouma држи плакат прославувањето на Chelsea постигнување на 2015 Фудбалската Лига Куп Финалето

На 31 јануари 2014 година, Зума се приклучил на ФК Челси на пет и пол годишен договор за надомест, се верува дека се околу £12 милиони (€14,6 милиони ).[5]

Личен живот

уреди

Родителите на Зума емигрирале во Франција од Централноафриканската Република.[6] Неговиот постар брат Лионел Зума играат на иста позиција за францускиот клуб Бур-ен-Брес.[7] Зума е именуван по Курт Слоан, лик кој го играл Жан-Клод ван Дам во 1989 година во филмот „Кикбоксер“, додека неговото средно име Хепи (Happy- „среќен“) — одраз на африканската традиција на користење на позитивни зборови како средината имиња.[8] Зума е во брак со Сандра, со кого има две деца.[9][10]{{|group=lower-alpha}}

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди
  1. „Updated squads for 2017/18 Premier League confirmed“. Premier League. 2 February 2018. Посетено на 10 February 2018.
  2. „Курт Зума“. Barry Hugman's Footballers. Посетено на 10 February 2018.
  3. „Kurt Zouma: Overview“. Premier League. Посетено на 26 August 2018.
  4. „Teenage kicks: Kurt Zouma“. Chelsea F.C. 31 December 2014. Посетено на 25 February 2016.
  5. „Transfer Deadline Day: Kurt Zouma joins Chelsea for £12m“. BBC Sport. 31 January 2014. Посетено на 29 January 2015.
  6. „France: Kurt Zouma parle de la paix en Centrafrique“ [France: Kurt Zouma speaks of peace in the Central African Republic]. Journal de Bangui (француски). 8 October 2014. Архивирано од изворникот на 2015-09-28. Посетено на 28 August 2015.
  7. „Les retrouvailles des " jumeaux " Zouma“ [The reunion of the Zouma "twins"]. Le Parisien (француски). 23 March 2014. Посетено на 29 January 2015.
  8. de Menezes, Jack (25 September 2014). „Chelsea vs Aston Villa: Kurt Zouma reveals he is named after Jean-Claude Van Damme...and why he has reason to smile all the time“. The Independent. Посетено на 4 May 2016.
  9. „Photo: Chelsea star relaxes with his kids at Stamford Bridge“. The Sports Review. 20 December 2015. Посетено на 9 February 2016.
  10. Liam Twomey (26 January 2016). „Chelsea star Kurt Zouma takes his family to Disneyland Paris“. ESPN Soccer. Посетено на 9 February 2016.