Курска Област

Курска Област
Знаме на Курганската област Грб на Курската област
Дом Советов, Курск. Радуга.jpg
Курска во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 29 800 км2
Население: 1 235 091( 2002)
Главен град: Курск
Густина на население: 41.4 жит. на км2
Повикувачки број: 46

Курска Област (руски:Ку́рская о́бласть) — федерална област во Русија. Административен центар е градот Курск. Има население од 1,127,081 жители (2010);[1] .

НаводиУреди

  1. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.