Ксамил

село во Албанија

Ксамил (албански: Ksamili; грчки: Εξαμίλιο)[1] е село и поранешна општина во јужна Албанија. Населението според пописот од 2011 изнесувало 2,994.[2]

Ксамил
општина
Четирите острови Ксамил
Четирите острови Ксамил
Ксамил is located in Албанија
Ксамил
Ксамил
Координати: 39°46′N 20°0′E / 39.767° N; 20.000° E / 39.767; 20.000Координати: 39°46′N 20°0′E / 39.767° N; 20.000° E / 39.767; 20.000
Земја Албанија
ОбластВалона
ОпштинаСаранда
Население (2011)
 • општинска единица2.994
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.SR
Мреж. местоhttp://ksamil.al/

Главна туристичка атракција се островите Ксамил кои се наоѓаат во близина.

НаводиУреди