Општината

Крџали

Бугарија Бугарија

Површина ? 2
Население 42.744[1]
Регистарска ознака К (BG)
Административна поделба Крџалиска област
Градоначалник Хасан Азис
Надморска висина 275 m
Мрежно место www.kardjali.bg
Координати: 41° 39′ С, 25° 22′ И

Kurdzhali location in Bulgaria.png

Крџали (бугарски: Кърджали) е град во Jужна Бугарија. Тоа е административен центар на Крџалиската област. Градот се наоѓа во источниот дел на планината Родопи, на брегoт на реката Арда. Крџали се наоѓа на околу 15 km од античкиот град Перперикон. Во градот живее бројно турско население.

ИсториjаУреди

Месна легенда вели дека градот го носи името на Крџи Али, кој што после многу години на воени подвизи станал проповедник. После неговата смрт неговите следбеници основале населено место во близината на неговиот гроб. [1] Архивирано на 14 февруари 2007 г. Иститот гроб е отворен во 20-те години на XX век, но тој бил празен. Археолозите сметаат дека тоа бил симболичен гроб.

НаводиУреди

  1. „Население на Бугарија по градови“. Архивирано од изворникот на 2011-04-08. Посетено на 2011-04-05.

Надворешни врскиУреди