Кристофер Марк "Крис" Иглс (19 ноември 1985) — англиски фудбалер кој моментално настапува за екипата на ФК Болтон Вандерерс.

Крис Иглс
Лични податоци
Полно име Кристофер Марк Иглс
Роден на 19 ноември 1985(1985-11-19)(38 г.)
Роден во Hemel Hempstead, Англија
Висина 6 ст 0 ин (1.83 м)
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Болтон Вондерерс
Број 7
Младинска кариера
1998–2000 ФК Ватфорд
2000–2003 ФК Манчестер Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2008 ФК Манчестер Јунајтед 6 (1)
2005ФК Ватфорд (п) 13 (1)
2005ФК Шефилд Венздеј (п) 25 (3)
2006ФК Ватфорд (п) 17 (3)
2006ФК Нец (п) 15 (1)
2008–2011 ФК Барнли 120 (20)
2011– ФК Болтон Вондерерс 1 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 15:00, 13 August 2011 (UTC)

Тој својата кариера ја започнал во Вотфорд, за да во 2000 година премине во Манчестер Јунајтед. Но во новиот клуб не можел да се избори за првиот тим, па бил позајмен на Ватфорд, Шефилд итн. Во 2008 година потпишал договор за Барнли. Тогашниот менаџер на Барнли Овен Којл ја презема функцијата менаџер на Болтон во 2010 година. Во летото 2011 Којл одново го носи во својот тим Иглс и тие повторно соработуваат сега во Болтон.