Крафт Пивара „Темов“

Крафт Пивара „Темов“ — првата домашно - занаетчиска пивара во Македонија.

Крафт Пивара „Темов“
Oснована2009
СедиштеСкопје, Македонија
ДејностАлкохолни пијалаци
ПроизводиПиво (Домашно пиво)
Порталwww.temovbeer.com; oldtown-brewerytemov.com

ИсторијатУреди

Пиварата Темов датира од 2009 година, во рамките на ресторанот „Пивницата Стар Град“. Фамилијата Темов, како група пивски ентузијасти кои биле предводени од едноставна пивска филозофија „Ние не правиме пиво за масата на луѓе“, напротив, ние правиме пиво за одбраните пивски заљубеници и оние кои ја разбираат пивската култура и уметност и уживаат во вистинскиот вкус на пивото и не се плашеле да ги турнат границите на модерниот комерцијлизам. На кратко, тие започнале да прават пиво за луѓето налик нас.Тие како први пионери во новата македонска пивска ера не се плашеле да ги поминат поставените граници за овој предизвик.

ПроизводствоУреди

Пивото во пиварата „Темов“ се прави според правилото на германскиот закон за чистота на пиво „Reinheitsgebot“, што значи дека пивото се создава од четрите основни пивски состојки: јачмен, хмељ, квасец и вода. Пивото „Темов“ е природно пиво кое се прави од природни состоjки, без додатни шеќери, бои, ароми, конзерванси и хемикалиии [1].“

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Пивница Стар Град - Нашата Приказна“. oldtown-brewerytemov.com. Архивирано од изворникот на 2018-01-30. Посетено на 2018-03-15.