Обичен хмељ
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Семејство: Конопи
Род: Хмељ
Вид: Обичен хмељ
Научен назив
Humulus lupulus
L.
Узреани хмељови насади
Машинерија за берба на хмељ

Хмељ или обичен хмељ (науч. Humulus lupulus) — вид цветно растение од семејството конопи (Cannabaceae) со потекло од Европа, западна Азија и Северна Америка. Растението е повеќегодишен ползавец кој расте рано напролет, извивајќи млади фиданки, а наесен овенува и се сведува на студоотпорен ризом.

Ова растение е главната состојка пивото и како такво нашироко се одгледува за потребите на пивната индустрија. Мирисливите цветни шишарки на пивото му даваат горчина, вкус и трајност.[1] Хмељот содржи органските соединенија мурцен, хумулен, ксантохумол, мирценол, линалоол, танин и смола.

Сорти Уреди

Видот има пет разновидности:

 • H. l. var. lupulus — Европа, западна Азија
 • H. l. var. cordifolius — источна Азија
 • H. l. var. lupuloides (syn. H. americanus) — источна Северна Америка
 • H. l. var. neomexicanus — западна Северна Америка
 • H. l. var. pubescens''Среден Запад на САД

Постојат стотици сорти. Најзастапен во градините како украсно растение е „златниот хмељ“ (сорта Aureus).

Штетници и болести Уреди

Штетници Уреди

Болести Уреди

Поважни научни наоди Уреди

 • Хмељот го содржи моќниот фитоестроген 8-пренилнарингенин, кој може да има релативна врзивност со сетилниците (рецептори) на естроген.[2]
 • Екстрактот од хмељ има антимикробно дејство, што значи дека може да се користи за производство на придоден деодоранс.
 • Истрошениот екстракт од хмељ делува против биофилм, што може да има примена во медицината.[3]

Галерија Уреди

Наводи Уреди

 1. „Antimicrobial screening of essential oils and extracts of some Humulus lupulus L. cultivars“. Pharm Weekbl Sci. 1992 Dec 11;14(6):353-6. Посетено на 2010-12-06.
 2. „Identification of a potent phytoestrogen in hops (Humulus lupulus L.) and beer“. J Clin Endocrinol Metab. June 1999. Посетено на 20 July 2009.
 3. Rozalski M, Micota B, Sadowska B, Stochmal A, Jedrejek D, Wieckowska-Szakiel M, Rozalska B (2013). „Antiadherent and Antibiofilm Activity of Humulus lupulus L. Derived Products: New Pharmacological Properties“. BioMed Research International. Article ID 101089: 101089. doi:10.1155/2013/101089. PMID 24175280.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врски Уреди