Краловохрадечки крај

Краловохрадечки крај (чешки: Královéhradecký kraj) крај во Чешката Република, сместен во североисточниот дел на историската област Чешка. Името го носи по неговиот административен центар Храдец Кралове. На југ се граничи со Пардубичкиот крај, на југозапад со Средночешкиот, а на запад со Либеречкиот крај. На север се граничи со Долношлеското Војводство во Полска.

Краловохрадечки крај (Královehradecký kraj)
Поглед од Сњежка
Flag of Hradec Kralove Region.svg
Знаме
Hradec Kralove Region CoA CZ.svg
Грб
Земја  Чешка
Главен град Храдец Кралове
Окрузи
Површина 4.758 км2
Највисока точка Сњежка
 - надморска висина 1.602 м
Население 547.903 (06/2005)
Густина 115 /km² (298 /sq mi)
Гувернер Лубомир Франц
ISO 3166-2 CZ-KR
Таблички H
Kralovehradecky kraj.svg
Website : http://www.kr-kralovehradecky.cz/

ГрадовиУреди

Надворешни врскиУреди

 
Дистриктите на Краловохрадечкиот крај