Пардубички крај

Пардубичкиот крај (чешки: Pardubický kraj) крај во Чешката Република, претежно сместен во источниот дел на историката област Чешка, со мал дел во северозападна Моравија. Наречен е по неговиот административен центар Пардубице.

Пардубички крај (Pardubický kraj)
Замок во Литомишл
Flag of Pardubice Region.svg
Знаме
Pardubice Region CoA CZ.svg
Грб
Земја Чешка
Главен град Пардубице
Окрузи
Површина 4.519 км2
Највисока точка Кралицки Сњежник
 - надморска висина 1.424 м
Население 505.584 (06/2005)
Густина 112 /km² (290 /sq mi)
Гувернер Мартин Нетолицки
ISO 3166-2 CZ-PA
Таблички E
Pardubicky kraj.svg
Website : http://www.pardubickykraj.cz/

ГрадовиУреди

НаселениеУреди

Вкупното население во Пардубичкиот крај изнесува 506.534 жители (дек. 31, 2002 - согл. Чешко статистичко биро Český statistický úřad на чешки). Постојат 17 општини со над 5000 жители од вкупно 453 општини. Главниот град Пардубице, со околу 91.000 жители (2001).

Надворешни врскиУреди

 
Окрузите во Пардубичкиот крај