Коњско опавче

род растенија
Коњско опавче
Equisetum telmateia
Equisetopsida.jpg
Equisetum telmateia со вител (на секое коленце) од гранчиња и ливчиња чии врвови се темно обоени.
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Папрат
Класа: Equisetopsida
Ред: Коњски опавчиња
Семејство: Equisetaceae
Род: Коњско опавче
Л.
Типски вид
Equisetum arvense
Л.
Синоними[1]
  • Allostelites Бернер
  • Hippochaete Милде

Коњско опавче или пршлика (науч. Equisetum) — род на васкуларни растенија кои се размножуваат со спори наместо со семиња. Родот вклучува 15 видови. Тоа е единствениот рецентен род во класата Equisetopsida, која скорешни молекуларни анализи ја сместуваат во одделот на папрати (Pteridophyta). Познати се и други редови од Equisetopsida од фосилните пронајдоци кои биле важни членови на светската флора за време на карбонот.

ВидовиУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. Equisetum L.“. Plants of the World Online. Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew. 2017. Посетено на 15 ноември. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)