Кошна [1] [2] [3] со висина од 2,540 м, е втора по височина планина на Камничките Алпи и најзападниот врв на појасот Гринтовец ( словенечки: Grintovci ). Неговиот истакнат и лесно препознатлив врв е видлив од далеку. Планината има два врва: повисокиот Језерско Кожна ( Језерска Кожна, 2,540 м ) и блиската долна Кокрска Кочна ( словенечки: Kokrska Kočna , 2,520 м ).

Кочна
Највисока точка
Надм. вис.2540 м
Координати46°21′31.320″N 14°31′19.416″E / 46.35870000° СГШ; 14.52206000° ИГД / 46.35870000; 14.52206000Координати: 46°21′31.320″N 14°31′19.416″E / 46.35870000° СГШ; 14.52206000° ИГД / 46.35870000; 14.52206000
Географија
Кочна на карта

Карта

Матичен венецКамнички Алпи
Искачување
Прво освојување1840 Јерник & Сухадолник

Име уреди

Оронимот Кочна е изведен од словенечката именка кочнацирк “, што се однесува на долина со глава налик на амфитеатар, а исто така и на главата на долината со пасишта и шуми во подножјето на планината. Самата заедничка именка кочна е изведена од словенскиот корен * kǫtъ 'агол'. Името Кочна се среќава и како име на населба за блиското село Кочна и во изведеното име Подкочна . [4]

Појдовни точки уреди

Правци уреди

 
Ложата Зоис

Наводи уреди

  1. „Gospodična z dvema vrhovoma“. Gore-ljudje. Посетено на July 20, 2018.
  2. „Kočna, 2540 m“. Planinska zveza Slovenije. Посетено на July 20, 2018.
  3. „Kočna“. Geopedia. Архивирано од изворникот на 2017-07-29. Посетено на July 20, 2018.
  4. Snoj, Marko (2009). Etimološki slovar slovenskih zemljepisnih imen. Ljubljana: Modrijan. стр. 193–194.

Надворешни врски уреди