Згорње Језерско (словенечки: Zgornje Jezersko) — населба во Општина Језерско во западна Словенија. Селото е центар на општината Језерско. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.

Згорње Језерско
Zgornje Jezersko
Поглед на Згорње Језерско
Грб на Згорње Језерско
Згорње Језерско is located in Slovenia
Згорње Језерско
Згорње Језерско
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°23′42.2″N 14°29′47.9″E / 46.395056° СГШ; 14.496639° ИГД / 46.395056; 14.496639
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЈезерско
Површина
 • Вкупна40,96 км2 (15,81 ми2)
Надм. вис.&10000000000000889299999889,3 м
Население (2020)
 • Вкупно547
 • Густина13/км2 (35/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4206