Преддвор (словенечки: Preddvor) — населба во Општина Преддвор во западна Словенија. Населбата е центар на општината Преддвор. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.

Преддвор
Preddvor
Поглед на Преддвор
Грб на Преддвор
Преддвор is located in Slovenia
Преддвор
Преддвор
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°18′18.6″N 14°25′13.2″E / 46.305167° СГШ; 14.420333° ИГД / 46.305167; 14.420333
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаПреддвор
Површина
 • Вкупна6,43 км2 (2,48 ми2)
Надм. вис.&10000000000000494399999494,4 м
Население (2020)
 • Вкупно862
 • Густина130/км2 (350/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4205