Костас Варналис (грчки: Κώστας Βάρναλης, 14 февруари 1884 - 16 декември 1974) бил грчки поет.

Спомен плоча во Бургас.

Животопис

уреди

Варналис е роден во Бургас, Источна Румелија (сега во Бугарија) во 1884 година. Како што сугерира неговото име, неговото семејство потекнува од Варна; презимето на неговиот татко било Бубус.[1] Тој ги завршил основните студии во грчкото средно училиште Зарифиос во Пловдив, а потоа се преселил во Атина во 1902 година за да ја проучува литературата на Националниот и Каподистскиот универзитет во Атина.[2] Додека бил таму, тој се вмешал во спорот околу грчкиот јазик, земајќи ја страната на демотичарите над поддржувачите на кетревоуса. По дипломирањето во 1908 година работел како учител во Бургас, пред да се врати во Грција и да подучува во Амалијада и Атина. Во текот на следните години, работел како професор и новинар со скратено работно време, исто така ангажирајќи се во преведувачката работа. Во 1913 година учествувал во Втората балканска војна.

Наводи

уреди
  1. George D. Boubous, «Varnalis, Kostas», article in the Encyclopaedia of the Greek Press, Vol. 1, National Hellenic Research Foundation: Athens 2008.
  2. "Kostas Varnalis" – Ethnological Museum of Thrace“. Архивирано од изворникот на 2016-05-06. Посетено на 2017-12-21.