Константин Новоселов

Сер Константин Новоселов[6](руски: Константи́н Серге́евич Новосёлов 23 август 1974) [1]руско-британски физичар, и Лангвортиев професор во Школата за физика и астрономија при Манчестерскиот универзитет. Неговата работа на графенот со Андреј Гејм, им ја донела Нобеловата награда за физика во 2010 година.[7][8][9][10][11][12][13]

Сер Константин Новоселов
Роден(а)
 • Константин Сергеевич Новоселов

23 август 1974(1974-08-23)(49 г.)[1]
Нижни Тагил, СФСРР, Советски Сојуз
ЖивеалиштеМанчестер, Англија
НационалностРусин и британец[2]
ПолињаФизика на цврсто тело
Установи
Образование
Теза„Развој и примена на мезоскопски Халови микросонди“ (2004)
Докторски ментор
Докторанди
 • Лијам Бритнел[4]
 • Реџеп Зан[5]
Познат пографен
Поважни награди
СопружникИрина Барболина[1]
Страница
manchester.ac.uk/research/konstantin.novoselov

Образование уреди

Константин Новоселов е роден во Нижни Тагил, Советски Сојуз, во 1974 година.[14] Дипломирал на Московскиот институт за физика и технологија, амагистрирал во 1997,[1] и бил награден со докторат од Нијмегенски универзитет во 2004 година[3] за работата под раководство на Андреј Гејм.

Кариера уреди

 
Константин Новоселов во неговата лабораторија

Новоселов има објавено повеќе од 200[15] рецензирани научни трудови, на неколку теми вклучувајќи и мезоскопска суперпроводливост (Холова магнетометрија),[16] субатомски движења кај магнетните доменски ѕидови,[17] откривањето на геконската лента[18] и графенот.[19][20],[21]

Новоселов има учествувано на повеже важно графенски проекти[22] – иницијатива од €1 милијарда на европската комисија – и бил прикажан на официјалниот промотивен филм за проектот.[23]

Тоје директор на Националниот институт за рафен.[24][25][26][27]

Тој е исто така добитник и на почетниот грант[28] од Европскиот истражувачки совет.[29]

Новоселов е на кусиот список на научници со повеќеброни жешки трудови за 2007-2008 година (го делел второто место со 13 жешки трудови)[30] и 2009 година (5-то место со 12 жешки трудови).[31]

Во 2014 година Новоселов бил вклучен во списокот на најцитирани истражувачи. Тој исто така бил и меѓу 17 највредни истражувачи ширум светот - „личности кои објавиле најголем број на жешки трудови во 2012-2013 година“.[32]

Почести и награди уреди

 • 2007 Куртиева европска научна награда „со цел да го признае трудот и почетната работа на младите науќници кој работат на полето на ниските температури/или високомагнетните полиња.“[33]
 • 2008 Технолошка рецензија-35-ти млад истражувач [34]
 • 2008 Истражувач на годината на МАнчестерскиот универзитет.
 • 2008 Еврофизичка награда, „за откривањето и изолирањето на слободно постоечки атомски слој на јаглерод (графен)и разоткривањето на неговите неверојатни електронски својства.“[35],[36]

Личен живот уреди

Новоселов има двојно државјанство.[51] Тој е оженет и има две ќерки.[1]

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 NOVOSELOV, Sir Konstantin S. Who's Who. 2015 (online Oxford University Press. изд.). A & C Black, an imprint of Bloomsbury Publishing plc.(бара претплата)
 2. The Nobel Prize in Physics 2010 Press Release. Nobelprize.org (2010-10-05). Посетено на 2011-12-31.
 3. 3,0 3,1 Novoselov, Konstantin S. (2004). Development and applications of mesoscopic hall microprobes (PhD thesis). Radboud University Nijmegen. ISBN 9090183663
 4. Britnell, Liam Richard (2013). Electronic transport properties of graphene-based heterostructures (PhD thesis). University of Manchester. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-03-13.
 5. Zan, Recep (2013). Microscopy and Spectroscopy of Graphene: Atomic Scale Structure and Interaction with Foreign Atom Species (PhD thesis). University of Manchester. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-03-13.
 6. New Year Honours 2012 http://news.bbc.co.uk/1/shared/bsp/hi/pdfs/30_12_11newyears2012.pdf
 7. Константин Новоселов from the Scopus bibliographic database.
 8. 8,0 8,1 „Announcement of the 2010 Nobel Prize in Physics“. The Nobel Foundation. 5 October 2010. Посетено на 2010-10-05.
 9. „The 2010 Nobel Prize for Physics“. http://www.graphene.manchester.ac.uk/explore/the-story-of-graphene/the-2010-nobel-prize-for-physics/. The University of Manchester. 10 September 2014. Посетено на 9 October 2014. Надворешна врска во |website= (help)
 10. „The Royal Society, Dr. Kostya Novoselov“. Архивирано од изворникот на 2014-10-06. Посетено на 2015-03-13.
 11. 11,0 11,1 „Nobel Prize wins for Royal Society Fellows“. The Royal Society. 5 October 2005. Посетено на 2010-10-05.
 12. „Dr. Kostya Novoselov“. University of Manchester, Mesoscopic Physics Research Group. Посетено на 2010-10-05.
 13. Room-temperature electric field effect and carrier-type inversion in graphene films arXiv:cond-mat/0410631 (The paper announcing the discovery of graphene)
 14. Overbye, Dennis (5 October 2010), „Physics Nobel Honors Work on Ultra-Thin Carbon Film.“, New York Times
 15. Kostya Novoselov G-9581-2014 ResearcherID
 16. doi:10.1038/35024025
  Овој навод ќе се дополни автоматски во текот на следните неколку минути. Можете да го прескокнете редот или да го проширите рачно
 17. doi:10.1038/nature02180
  Овој навод ќе се дополни автоматски во текот на следните неколку минути. Можете да го прескокнете редот или да го проширите рачно
 18. doi:10.1038/nmat917
  Овој навод ќе се дополни автоматски во текот на следните неколку минути. Можете да го прескокнете редот или да го проширите рачно
 19. „From Nanomatierial to Global Expansion“. http://www.graphene.manchester.ac.uk/explore/the-story-of-graphene/from-nanomaterial-to-global-explosion/. The University of Manchester. 10 September 2014. Посетено на 9 October 2014. Надворешна врска во |website= (help)
 20. doi:10.1038/nmat1849
  Овој навод ќе се дополни автоматски во текот на следните неколку минути. Можете да го прескокнете редот или да го проширите рачно
 21. doi:10.1038/nature04233
  Овој навод ќе се дополни автоматски во текот на следните неколку минути. Можете да го прескокнете редот или да го проширите рачно
 22. Graphene Flagship
 23. „Introducing graphene“.
 24. doi:10.1038/488140a
  Овој навод ќе се дополни автоматски во текот на следните неколку минути. Можете да го прескокнете редот или да го проширите рачно
 25. Astrophysics Data System
 26. doi:10.1126/science.1102896
  Овој навод ќе се дополни автоматски во текот на следните неколку минути. Можете да го прескокнете редот или да го проширите рачно
 27. doi:10.1103/RevModPhys.81.109
  Овој навод ќе се дополни автоматски во текот на следните неколку минути. Можете да го прескокнете редот или да го проширите рачно
 28. „ERC Starting Grant“. Архивирано од изворникот на 2011-05-22. Посетено на 2015-03-13.
 29. „Nobel Prize in Physics goes to ERC grantee Prof. Konstantin Novoselov“ (PDF). European Research Council. 5 October 2010. Посетено на 2010-10-10.
 30. The Hottest Research of 2007-08
 31. The Hottest Research of 2009
 32. The World’s Most Influential Scientific Minds 2014
 33. Nicholas Kurti European Science Prize
 34. „Technology Review-35 Young Innovator 2008“. Архивирано од изворникот на 2011-03-28. Посетено на 2015-03-13.
 35. EPS CMD Europhysics Prize Recipients
 36. „Graphene pioneers bag Europhysics prize“. Physics World. 2 September 2008.
 37. „The IUPAP Young Scientist Prize“. Архивирано од изворникот на 2012-04-14. Посетено на 2015-03-13.
 38. „Hoge Koninklijke onderscheiding voor Nobelprijswinnaars“ (холандски). Public Information Service of the Government of the Netherlands. Архивирано од изворникот на 2015-04-10. Посетено на 25 August 2013.
 39. Honorary Fellow of the Royal Society of Chemistry
 40. Honorary Fellow of the Institute of Physics
 41. „No. 60009“. The London Gazette (invalid |supp= (help)). 31 December 2011. London Gazette uses unsupported parameters (help)
 42. BBC News – Knighthoods for Nobel-winning graphene pioneers. Bbc.co.uk. Посетено на 2011-12-31.
 43. „Britain's 50 New Radicals“. NESTA and The Observer. 2013. Архивирано од изворникот на 2013-10-23. Посетено на 2015-03-13.
 44. The Kohn Award lecture
 45. Leverhulme Medal
 46. „Freedom of the city to be awarded to graphene scientists“. 7 October 2013.
 47. „The Assembly of Academicians at BAS elected three scientists as foreign members of the Academy“. 28 November 2013.
 48. „National science photography competition – in pictures“.
 49. „a Thomson Reuters Highly Cited Researcher!“ (PDF). Thomson Reuters.
 50. „The Lars Onsager Lecture and Professorship“.
 51. „Graphene pioneers bag Nobel prize“, Physics World, 5 October 2010, Архивирано од изворникот на 2010-10-08, Посетено на 2015-03-13

Надворешни врски уреди