Конор Викам(англиски: Connor Wickham) — англиски фудбалер кој моментно игра за екипата на Сандерленд во Премиер лигата.

Англија Конор Викам
Лични податоци
Роден на 31 март 1993(1993-03-31)(30 г.)
Роден во Херефорд, Англија
Висина &100000000000001910000001,91 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Сандерленд Сандерленд
Број 10
Младинска кариера
Рединг Рединг
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2011 Ипсвич Таун Ипсвич Таун 65 (13)
2011– Сандерленд Сандерленд 11 (1)
Репрезентација
2007-2010 Англија Англија 21 5 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Тој пред тоа играл за младите каѕегории на Рединг и Ипсвич Таун.На Европското првенство за играчи до 17 години 2010 година тој го постигнал победеносниот гол за Англија во финалето.

Рани години уреди

Викам е роден во Херефорд. Тој започнал да тренира во фудбалскиот клуб Рединг на само 4 години. Неговиот татко е од Северна Ирска.

Клупска кариера уреди

Ипсвич уреди

Тој дебитирал за Ипсвич Таун на само 16 години и 11 дена.Во поразот дома на неговиот тим од Донкастер Роверс со 3-1, тој се појави како резерва во 66-тата минута на местото на Величе Шумуликоски.Со тоа влезе во историјата на Ипсвич како најмлад фудбалер кој заиграл за овој клуб.

Сандерленд уреди

На 29 јуни Викам го напушти Ипсвич Таун и потпиша за Премиер лигашот Сандерленд за сума од 9 милиони фунти.Своето деби во Премиер лигата во дресот на Сандерленд го имаше во второто коло од сезоната 2011-2012 против Њукасл Јунајтед во популарното Tyne-Wear дерби.

Статистика на кариерата уреди

Сезона Клуб Лига Чемпионшип ФА Куп Лига Куп ФЛТ Плеј-оф Вкупно Дисциплина
Меч Голови Меч Голови Меч Голови Меч Голови Меч Голови Меч Голови    
2008–09 Ипсвич Таун Чемпионшип 2 0 0 0 0 0 2 0 0 0
2009–10 26 4 1 0 2 2 29 6 4 0
2010–11 37 9 1 0 3 0 41 9 5 0
Ипсвич вкупно 65 13 2 0 5 2 0 0 0 0 72 15 9 0
2011–12 Сандерленд Премиер лига 11 1 0 0 1 0 12 1 0 0
Сандерленд вкупно 11 1 0 0 1 0 0 0 0 0 12 1 0 0
Во карирата вкупно 76 14 2 0 6 2 0 0 0 0 84 16 9 0

од 10 јануари

Титули уреди

  Англиска фудбалска репрезентација до 17 години уреди

Надворешни врски уреди