Величе Шумуликоски

македонски фудбалер

Величе Шумуликоски (роден на 24 април 1981 во Струга) — македонски фудбалер. Моментално настапува во екипата на ФК Солвацко.

Величе Шумуликоски
noframe
Шумуликоски во настап за македонската репрезентација во 2011 година
Лични податоци
Полно име Величе Шумуликоски
Роден на 24 април 1981 (1981-04-24) (41 г.)
Роден во Струга, Југославија
Висина 1.82 м
Позиција дефанзивен играч од средниот ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Словачко
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2002 ФК Цеље 56 (4)
2002–2004 ФК Словачко 55 (7)
2004–2006 Зенит Санкт Петербург 46 (1)
2006–2008 Бураспор 30 (1)
2008–2009 Ипсвич Таун 42 (1)
2009–2010 Престон Норт Енд 15 (1)
2010–2012 Сибир Новосибирск 43 (2)
2012-2013 Тјанжин Теда 35 (0)
2013- ФК Словачко 8 (0)
Репрезентација
Македонија до 21 година 9 (0)
2002–денес Македонија 84 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 24 април 2013.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 20 јуни 2013