Кобдар — општина во покраината Алмерија, во автономната заедница Андалусија .

Кобдар
Координати: 37°15′N 2°12′W / 37.250° СГШ; 2.200° ЗГД / 37.250; -2.200
Земја Шпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаАлмерија
Управа
 • ГрадоначалникХосе Фентес Фернандес
Површина
 • Вкупна32 км2 (12,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000605000000605 м
Население (2018)
 • Вкупно143[1]
 • Густина6,6/км2 (17,0/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Демографија

уреди
Демографски развој на Кобдар помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

296

300 221 292 286 242 210

Source: INE (Spain)

Наводи

уреди
  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски

уреди