Кнајф

рид во Луксембург, највисока точка во земјата

Кнајф (луксембуршки: Kneiff) — рид на Ардените во општината Троавјерж, северен Луксембург. Сместен е близу тромеѓата со Белгија и Германија. Висок е 560 м, и со тоа претставува највисоката точка во земјата. Повисок е за само 1 м од ридот Бургплац, кој сè до 1997 г. важел за највисок.[1][2] Најблиско населено место е селото Вилверданге.

Кнајф
Kneiff
Врвот на Кнајф
Највисока точка
Надм. вис.560 м
Координати50°9′27.7″N 6°2′13.8″E / 50.157694° СГШ; 6.037167° ИГД / 50.157694; 6.037167
Географија
Кнајф на карта

Карта

МестоТроавјерж, Луксембург
Геологија
Видрид

Наводи

уреди
  1. „Le point culminant du Luxembourg“.
  2. ACT (Administration du Cadastre et de la Topographie) Regional Map R1 Clervaux - Huldange 1:20000 (2003) shows 'Kneiff' at 560m and 'Buergplaz' at 559m.