Ругел (германски: Ruggell) — најсеверното и најнизинското населено место (општина) во Лихтенштајн. Селото броело 1.932 жители (2007 г.).

Ругел
Ruggell
Пејзаж
Пејзаж
Знаме на Ругел
Знаме
Грб на Ругел
Грб
Ругел во Лихтенштајн
Ругел во Лихтенштајн
Координати: 47°14′36″N 9°31′48″E / 47.24333° N; 9.53000° E / 47.24333; 9.53000Координати: 47°14′36″N 9°31′48″E / 47.24333° N; 9.53000° E / 47.24333; 9.53000
Држава Лихтенштајн
Селанема
Површина
 • Вкупна7,38 км2 (2,85 ми2)
Надм. вис.&10000000000000433000000433 м
Население (31.12.2013[1])
 • Вкупно1,937
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC)
Поштенски бр.9491
Повик. бр.7010
ISO 3166LI-06
Мреж. местоwww.ruggell.li

ПрегледУреди

Се смета дека името „Ругел“ потекнува од латинскиот поим roncale - ad roncalem („расчистување земја“). Местото е најпознато по добро заштитените предели и старата црква Св. Фридолин.

Иако Лихтенштајн е претежно планинска земја, Ругел е распослан во рамница. Низ местото тече реката Рајна, а во близината се наоѓа државното тромеѓе помеѓу Лихтенштајн, Швајцарија и Австрија.

НаводиУреди

  1. (германски) [1]

Надворешни врскиУреди