Кипурѓо

село во Гребенско, Егејска Македонија


Кипурѓо или Кипурјо (грчки: Κηπουρειό, Кипурио) — село во Гребенско, Егејска Македонија, денес Грција.

Кипурѓо
Κηπουρειό
Кипурѓо Κηπουρειό во рамките на Егејска Македонија
Кипурѓо
Κηπουρειό
Местоположба на Кипурѓо
Κηπουρειό во Егејска Македонија
Кипурѓо
Κηπουρειό на карта

Карта

Област Западна Македонија
Округ Гребен
Општина Гребен
Шифра во ЕЛСТАТ 1501050101

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Кипарјо се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 116 куќи.[1]

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 72.

Надворешни врски уреди