Јужнокечуански јазик

(Пренасочено од Кечуански II C јазици)

Јужнокечуански јазик — најзборуваната варијанта/ дијасистем на кечуанските јазици. Овој јазик го зборуваат околу 5 милиони жители во Перу, на Андите. Покрај Перу, јазикот се зборува и во Боливија и Аргентина. Јужнокечуанскиот има стандардизиран правопис кој бил изработен од Родолфо Серон Паломино и овој правопис може да биде користен од сите јужнокечуански дијалекти. Овој правопис се користи во официјалните кечуански документи во Перу, Боливија и Аргентина, како и невладини организации како што Microsoft и Wikipedia.

Јужнокечуански јазик
Qhichwa
Застапен воПеру, Боливија
ПодрачјеАнди
НародКечуани, Кола
Говорници5 милиони  
Јазично семејство
Писмокечуанска азбука
Јазични кодови
ISO 639-1qu
ISO 639-2que
ISO 639-3

Примери

уреди

Во прилог следуваат некои примери на различните јужнокечуански дијалекти:

ајакучо куско јужнокечуански македонски
upyay uhay upyay „пие“
utqa usqha utqha „брзо“
llamkay llank'ay llamk'ay „работи“
ñuqanchik nuqanchis ñuqanchik „ние“
-chka- -sha- -chka- наставка за прогресив
punchaw p'unchay p'unchaw „ден“

Наводи

уреди
  • Cerrón-Palomino, Rodolfo (1994): Quechua sureño, diccionario unificado quechua-castellano, castellano-quechua [Southern Quechua, Unified Dictionary Quechua-Spanish, Spanish-Quechua]. Lima, Biblioteca Nacional del Perú.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди